Wartość edukacyjna pracy dyplomowej
Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, praca dyplomowa jest zadaniem obowiązkowym na pierwszym i drugim stopniu nauki. Na pierwszym stopniu przygotowuje się pracę licencjacką, a na drugim stopniu - pracę magisterską. Bez opracowania pracy dyplomowej i jej obrony na komisyjnym egzaminie nie można uzyskać dyplomu ukończenia wybranego kierunku studiów.
Przygotowanie pracy dyplomowej wymaga dużego wysiłku, który może być zaplanowany na jeden lub dwa semestry pracy. Wielu studentom nie udaje się wykonać pracy dyplomowej w wyznaczonym terminie. Mają duże trudności w osiągnięciu minimum wymogów, jakich się od nich w tej pracy wymaga. Są też i tacy studenci, którzy nie wykonują pracy samodzielnie. Wybierają nieuczciwą drogę dla zdobycia dyplomu. Często nawet nie mają świadomości, że w ten sposób wyrządzają sobie osobiście trudno naprawialną krzywdę, a także podważają dobre imię uczelni naruszając normy obowiązującego prawa.
Dlaczego obecnie dla wielu studentów praca dyplomowa jest bardzo trudnym zadaniem? Na to pytanie mamy kilka odpowiedzi.
Podstawową przyczyną trudności współczesnych studentów jest bardzo słaba jakość edukacji podstawowej i średniej. Jeżeli student uzyskuje świadectwo maturalne, a nie potrafi czytać fachowych tekstów i posługiwać się matematyką dla zrozumienia makroekonomii, jeżeli posługuje się bardzo małym zasobem słów i nie rozumie tekstów w starannie opracowanych podręcznikach akademickich, jeżeli ma trudności w analizowaniu i samodzielnej ocenie zjawisk gospodarczych to napisanie pracy dyplomowej jest dla niego bardzo trudnym zadaniem. Musi pokonać zaniedbania z zakresu edukacji podstawowej i średniej.
Mogą być także inne przyczyny, które wiążą się z nową sytuacją, jaką tworzy podjęcie studiów w życiu młodego człowieka.
Gdy człowiek podejmuje studia wyższe, otwierają się przed nim „drzwi do wolności” - dostęp do wielu atrakcyjnych form życia studenckiego. Jeśli się w nie nadmiernie zaangażuje, nie znajdzie wystarczającej ilości czasu na naukę, a tym bardziej na pracochłonną pracę dyplomową.
Przed człowiekiem podejmującym studia pojawia się wiele problemów osobistych, które angażują jego czas i wysiłek. Nie mając umiejętności dobrego gospodarowania swoim czasem, nie umie ustalić priorytetów i nie potrafi sensownie zorganizować swojego życia. Jeśli student na pierwszym roku studiów nie zabierze się do rzetelnego studiowania - nie zdobędzie wystarczającej wiedzy fachowej, aby podjąć samodzielnie pracę nad tematem dyplomowym. To jedna z ważnych przyczyn utrudniających pracę nad dyplomem.
Także brak poznania własnych talentów może być poważną przeszkodą. Jeśli student podjął błędną decyzję o wyborze kierunku studiów, wtedy trudno mu rozwinąć zainteresowanie tematami studiowanych przedmiotów. Bez emocjonalnego zaangażowania się w studiowaniu problemów nie „obudzi swego umysłu” do samodzielnej twórczej myśli.
Reasumując, występują różnorodne przyczyny utrudniające studiowanie licznych przedmiotów i wykonanie dobrej pracy dyplomowej. Mogą one mieć charakter obiektywny lub subiektywny, świadomy lub nieświadomy. Wiążą się one między innymi z charakterem studenta, jego życiorysem, jakością dotychczasowego wykształcenia i warunkami życia. Wszystko to czyni podjęcie pracy dyplomowej bardzo trudnym wyzwaniem dla studenta.
Jeśli jednak student na etapie wyboru tematu pracy dyplomowej uświadomi sobie swoje braki w dotychczasowym wykształceniu i je usunie, wtedy praca dyplomowa może stać się dla niego wielką szansą. Gdy skoncentruje swoją uwagę na tym, aby napisać ją bardzo dobrze, znajdzie w uczelni pomoc i warunki do realizacji swojego postanowienia i osiągnie znaczące wyniki w doskonaleniu własnych kwalifikacji do pracy fachowej.